Vodotěsná čtečka elektronických knih se stupněm krytí IPX7 nebo IPX8: jak je vaše zařízení chráněno?

28. července 2022

Umíte si představit léto bez dovolené snů někde u vody? Nebo bez dobré knížky? K radosti všech milovníků čtení venku jsou aktuální modely PocketBook chráněné před účinky vody podle standardu IPX8: PocketBook Touch HD 3, PocketBook InkPad 3 Pro a PocketBook Era.

Ale co se skrývá za těmi písmeny a čísly „IPX8“, může se e-čtečka ponořit do vany nebo bazénu a proč plavat s e-čtečkou v moři není nejlepší nápad? Odpovědi na tyto otázky a mnohé další na vás čekají v našem článku!

Stupně krytí IP – co to je a před čím chrání váš přístroj?

IP neboli stupeň krytí je mezinárodní standard ochrany zařízení před vniknutím pevných částic a kapalin. Jinak řečeno udává, nakolik je vaše čtečka chráněna před prachem, nečistotami a vodou.

Za prvními dvěma písmeny IP jsou dva nebo více znaků: čísla nebo písmeno X. Například IP20 nebo IPX8.

  • První číslo (0–6) označuje stupeň ochrany před vniknutím pevných částic.
  • Druhé číslo (0–9) označuje stupeň ochrany před vniknutím vody.
  • Pokud je místo čísla písmeno X, znamená to, že u zařízení nebyla testována odolnost vůči prachu nebo vodě.

Jak vidíte, je to všechno celkem jednoduché! Je-li například stupeň ochrany zařízení IP20, znamená to, že je chráněno před pevnými částicemi většími než 12,5 mm, ale není chráněno před vodou. Když výrobci udávají ochranu podle standardu IPX8, znamená to, že zařízení je vodotěsné, ale nebyly provedeny zkoušky jeho odolnosti vůči nečistotám a prachu.

Další informace o významu jednotlivých znaků IP kódu se dozvíte na webových stránkách Mezinárodní elektrotechnické komise. https://www.iec.ch/ip-ratings

IPX7 a IPX8 – v čem je rozdíl?

Jak vidíte, existuje mnoho variant stupňů krytí IP, ale podívejme se na dva z nich, které jsou pro čtečky nejdůležitější – IPX7 a IPX8.

Oba kódy udávají vodotěsnost čtečky: zařízení zvládne ponoření do sladké vody a přesto si můžete dál vychutnávat radost z pohodlného a bezpečného čtení. Jediný rozdíl mezi stupni IPX7 a IPX8 je hloubka ponoření a doba, po kterou zařízení může zůstat pod vodou.

  • Zařízení s ochranou IPX7 vydrží ponoření do sladké vody v hloubce 1 metru po dobu až 30 minut.
  • Zařízení s ochranou IPX8 si poradí s ponořením do sladké vody v hloubce více než 1 metru na déle než 30 minut. Číselné hodnoty v případě stupně krytí IPX7 nejsou přesně dané, a proto může každý výrobce nezávisle určit maximální hloubku ponoření přístroje. Musí však být větší než 1 metr. Znamená to, že ne všechna zařízení se stupněm krytí IPX8 mají přesně stejnou odolnost vůči vodě. Čtečky PocketBook se stupněm krytí IPX8 vydrží ponoření do sladké vody v hloubce 2 metrů po dobu až 60 minut.

Nevadí vodotěsné čtečce ponoření do mořské vody?

Jestli jste letos v létě plánovali spojit potápění v moři se čtením pod vodou, nemáme pro vás nejlepší zprávu. Každá ochrana proti vniknutí kapalin podle standardu IP platí jen pro sladkou vodu bez škodlivých nečistot a solí. Jinak řečeno vám žádný výrobce nezaručí provozuschopnost vodotěsné čtečky po jejím ponoření do mořské vody.

Proč je vodotěsná čtečka skvělý nápad?

Byli jste někdy v silném dešti s papírovou knihou? Nebo jste ji třeba upustili do vody při koupání? Pokud ano, víte, že na čtení budete muset na nějakou dobu zapomenout nebo si dokonce koupit novou knihu. Vodotěsná čtečka elektronických knih PocketBook přežije i prudký liják, ponoření do vany nebo setkání s lahví vody, která se vám omylem otevřela v tašce.

Pokud si rádi čtete nejen doma, ale i v přírodě, na výletech a na dovolené, doporučujeme vám vybrat si jedno z vodotěsných zařízení PocketBook, které vás ani po pádu do vody nenechá bez vašeho oblíbeného románu.

Zadní
Aa HD